SELRAP Support : other councillors

samplepic Councillors supporting SELRAP in addition to LCC and NYCC

Connecting communities across the north.

>Homepage >Support summary >Support people

In addition to LCC and NYCC the following councillors also support SELRAP.

Ashurst Parish Peter Sopowski
Aylesbury Vale District Steven Lambert
Babergh District Nigel Bennett [and Sudbury Town ]
Barnsley MBC Stephen Houghton [and Council leader ]
Basildon District Geoff Williams
Bassingbourn Parish Simon Saggers
Birmingham City Ann Holtom
Birmingham City Jerry Evans
Birmingham City Roger Harmer
Blackburn with Darwen Unitary Alan Barry
Blackburn with Darwen Unitary Andrew James Graham
Blackburn with Darwen Unitary Andy Kay
Blackburn with Darwen Unitary Christopher Thayne
Blackburn with Darwen Unitary Dave Smith
Blackburn with Darwen Unitary David Foster
Blackburn with Darwen Unitary David Pearson
Blackburn with Darwen Unitary Eileen Entwistle
Blackburn with Darwen Unitary Mike Johnson
Blackburn with Darwen Unitary Mohammed Khan
Blackburn with Darwen Unitary Simon Huggill
Blackburn with Darwen Unitary Tony Humphrys
Blackburn with Darwen Unitary Trevor Maxfield
Blackpool Unitary Peter Callow [and Council leader ]
Bollington Town Graham Hibbert
Bolton MBC David Chadwick [and GMITA ]
Bolton MBC Roger Hayes
Bradford MBC David Heseltine
Bradford MBC John Cole
Bradford MBC John Hall
Bradford MBC John Pennington
Bradford MBC Kevin Warnes
Bradford MBC Martin Love
Bradford MBC Michael Kelly
Bradford MBC Ralph Berry
Bradford MBC Zafar Ali
Braintree District James Abbott
Brentwood District Karen Chilvers
Bridgend Town Wayne Morgan
Bristol City Mike Popham
Brixworth Parish Steve Whiffen
Burnley Borough Charlie Briggs
Burnley Borough Darren Reynolds
Burnley Borough David Heginbotham
Burnley Borough Gordon Birtwistle
Burnley Borough Julie Cooper [and Leader Labour Group ]
Burnley Borough Roger Frost
Bury MBC Bob Bibby [and Council leader ]
Bury MBC Richard Baum
Bury MBC Vic D'Albert
Calderdale District Nader Fekri
Calderdale District Tim Swift [and WYITA ]
Cambridgeshire County Sebastian Kindersley [and District ]
Cheshire East District Steve Broadhurst
Cheshire West and Chester District Robert Thompson
Chiltern District Peter Jones
Chorley Borough Peter Goldsworthy [and Council leader ]
City of York Council City Madeleine Kirk
Cliffe Parish Matt Busby
Colne Town Dorothy Lord
Colne Town Janet Whincup
Colne Town Maureen Arnold
Coventry City Kevin Foster
Craven District Chris Harbron
Craven District John Roberts
Craven District Lin Barrington
Craven District Pam Heseltine
Craven District Paul English
Craven District Richard Welch
Craven District Robert Heseltine
Cumbria County Janet Willis
Cumbria County Rod Wilson
Dacorum Borough Dr Christopher Townsend [and Tring ]
Darwen Town Dave Smith
Derby City Joe Naitta
Derby City Chris Williamson
Doncaster MBC Mick Jameson [and Chair SYITA ]
Doncaster MBC Patrick Wilson
Doncaster MBC Edwin Simpson
Doncaster MBC Richard Walker
Dumfries and Galloway County Richard Brodie
Durham County Carol Woods
East Staffordshire Borough Michael Rodgers
Eden District Neil Hughes
Eden District Tony Brunskill
Eden District Trevor Ladhams
Edinburgh City Tim McKay
Essex County David Kendall
Evesham Town Gordon Matthews
Flintshire County Klaus Armstrong-Braun
Flintshire County Matt Wright
Forest of Dean District Bruce Hogan
Fylde District Anthony Ford
Fylde District John Caldwell
Fylde District Russell Forsyth
Gainsborough Town Dave Dobbie
Gloucestershire County Dennis Andrewartha [and Stroud District ]
Great Sankey Parish Jim Regan
Gwynedd County Steve Churchman
Hambleton District John Fleher
Hampshire County Adrian Collett
Harrogate Borough Andrew Goss
Harrogate Borough Bill Hoult
Harrogate Borough Cliff Trotter
Harrogate Borough Don Mackenzie
Harrogate Borough Geoff Webber
Harrogate Borough Jim Clark
Harrogate Borough John Fox
Harrogate Borough Margaret-Ann De Courcey-Bailey
Harrogate Borough Mike Gardner [and Council leader ]
Hertfordshire County Allan Siao Ming Witherick
Hexham Town Nick Holder
High Peak Borough David Lomax
Horncastle Town Fiona Martin
Hull City Carl Minns [and Council leader ]
Hyndburn Borough Peter Briliffe [and Council leader ]
Kenninghall Parish Stephen Gordon
Kirklees District Andrew Cooper
Kirklees District Martyn Bolt [and WYPTA ]
Kirklees District Nicola Turner
Knaresborough Town Richard Hall
Knowsley MBC Ron Round [and Council leader ]
Lakes Parish Jean Birkett
Lancaster City Anne Chapman
Lancaster City Emily Heath
Lancaster City Jon Barry
Lancaster City Professor John Whitelegg
Lancaster City Roger Mace
Leader Newcastle City John Shipley
Leader Preston City Ken Hudson
Leeds City Andrew Carter [and Deputy Leader, WYITA Member ]
Leeds City Ann Blackburn [and leader Greens ]
Leeds City Barry Anderson
Leeds City Bernard Atha CBE
Leeds City Colin Campbell [and WYITA ]
Leeds City David Blackburn
Leeds City James Monaghan
Leeds City Joe Marjoram
Leeds City Richard Brett [and Deputy Leader and Leader Lib Dems ]
Leeds City Ryk Downes [and Chair WYITA ]
Leeds City Sue Bentley
Leicester City Peter Coley
Leicester City Ross Grant
Lewes District Chris Bowers
Lewes District Susan Murray
Lichfield District Ian Jackson
Lichfield District Phil Bennion
Liss Parish Howard Linsley
Liverpool City Warren Bradley [and Council leader ]
Liverpool City John Coyne London L.Assy. Caroline Pidgeon AM
London L.Assy. Darren Johnson
Malton Town Mike Beckett
Malvern Wells Parish Malcolm Victory
Manchester City John Cameron
Manchester City Keith Whitmore [and Vice Chairman GMITA ]
Manchester City Marc Ramsbottom
Manchester City Mark Clayton
Manchester City Martin Eakins
Manchester City Sir Richard Leese [and leader ]
Menwith with Darley Parish Jerry Anderson
Messingham Parish Richard Nixon
Nafferton Parish Mike Jackson
Newcastle City Dr Wendy Taylor
Newport City Ed Townsend
North Ayrshire District Andrew Chamberlain
North Herts District Steve Jarvis
Northumberland County Ian Lindley [and Morpeth Town ]
Northumberland County Simon Reed
Norwich City Adriam Ramsay
Oldham MBC John Dillon [and GMITA ]
Oldham MBC Mark Alcock [and Shaw and Crompton parish ]
Pateley Bridge Town Chris Henderson
Pendle Borough Anne Kerrigan
Pendle Borough Anthony Beckett
Pendle Borough Carol Ann Belshaw
Pendle Borough Chris Tennant
Pendle Borough David Whipp
Pendle Borough Dorothy Lord
Pendle Borough Gary Bird
Pendle Borough George Askew
Pendle Borough James Keith Starkie
Pendle Borough Kathleen Shore
Pendle Borough Labour Group]
Pendle Borough Marjorie Adams
Pendle Borough Michael Blomeley [Leader]
Pendle Borough Mike Calvert
Pendle Borough Mohammed Iqbal [Leader
Pendle Borough Morris Horsfield
Pendle Borough Pauline Mormick
Pendle Borough Sheila Wicks
Pendle Borough Smith Alan Benson
Pendle Borough Sonia Robinson
Pendle Borough Tonia Barton
Pendle Borough Tony Greaves
Pendle Borough Violet Vaughan
Peterborough City Nick Sandford
Powys County Bill Powell
Reading Borough Gareth Epps
Reading Borough Rob White
Ribble Valley Borough Beverley Jones
Ribble Valley Borough Bridget Hilton
Ribble Valley Borough Chris Punchard
Ribble Valley Borough David Berryman
Ribble Valley Borough Jan Alcock
Ribble Valley Borough John Waddington
Ribble Valley Borough Lois Rimmer
Ribble Valley Borough Margaret Suliffe
Ribble Valley Borough MJ Thomas
Ribble Valley Borough Rosemary Elms
Ribble Valley Borough Stella Brunskill
Ribble Valley Borough Stephen Suliffe
Richmondshire District John Harris
Rochdale MBC Greg Couzens
Rochdale MBC Peter Evans [and GMITA ]
Rochdale MBC Peter J Davison [and GMITA ]
Rochdale MBC Rosemary Jones
Rochdale MBC Wera Hobhouse
Rossendale Borough Catherine Pilling
Rossendale Borough Jim Pilling
Rossendale Borough Tim Nuttall
Rushcliffe Borough Richard Mallender
Rushcliffe Borough Sue Mallender
Ryedale District Howard Keal
Salford MBC Steve Cooke
Salford City Iain Lindley
Scarborough Borough David Billing
Scarborough Borough Dilys Cluer
Scarborough Borough Eric Broadbent
Scarborough Borough Joe Plant
Scarborough Borough Jonathan Dixon
Scarborough Borough Mike Cockerill
Scarborough Borough Patricia Marsburg
Scarborough Borough Penny Marsden
Scarborough Borough Peter Popple [and Leader Independent Group ]
Sefton MBC Peter Dowd
Sefton District Tony Robertson [and Council leader ]
Sefton MBC Mark Dowd OBE [and Chair Merseyside ITA ]
Selby Borough Brian Marshall
Selby Borough Margaret Hulme
Selby Borough Steve Shaw-Wright
Sevenoaks District John Brigden [and Sevenoaks Town ]
Sheffield City Ian Auckland
Sheffield City Ian Saunders
Sheffield City Jack Scott
Sheffield City Jillian Creasy
Sheffield City Paul Scriven
Shepway District Lynne Beaumont
Sherburn in Elmet Parish Henry T. Spence
Skipton Town David Walsh
Skipton Town Robert Heseltine
Skipton Town Pam Heseltine
Skipton Town Paul English
South Lanarkshire District Eileen Baxendale
South Llakeland County Peter Thornton
South Ribble Borough Graham Walton
South Ribble Borough Margaret Smith [and Council leader ]
South Ribble Borough Matthew Tomlinson
South Ribble Borough Mike Otter
South Ribble Borough Paul Foster
South Somerset District Paul Robathan
St Albans District Michael Green
Staffordshire County Christina Jebb
Staffordshire Moorlands District John Redfern
Stockport MBC Craig White [and GMITA ]
Stockport MBC David White [and GMITA ]
Stockport MBC Kevin Hogg
Stockport MBC Stuart Bodsworth
Stoke on Trent City Zulfiqar Ali
Strensall Parish Ian Cuthbertson
Stroud District Martin Whiteside
Sussex County Paul Brown
Swansea City Nick Tregoning
Thirsk Town Janet Marshall
Three Rivers District Chris Lucas
Todmorden Town Elizabeth Wilson
Todmorden Town Hilary Myers
Trafford MBC Jane Brophy
Trafford MBC Matthew Colledge [and Chair GMITA ]
Trafford MBC Tom Ross
Uttlesford District Alan Dean
Uttlesford District Peter Wilcock
Walsall District Gary Clarke [and Chair Centro ITA ]
Waltham Forest Council Borough Ed Northover
Watford Borough Rabi Martins
Waveney District Graham Elliott
West Cumbrian Parish Jill Perry
West Lancashire District Bob Pendleton
West Lancashire District Geoff Roberts
West Lothian District Graeme Morrice
White Waltham Parish Pat McDonald
Wigan MBC Michael Winstanley
Wiltshire County Trevor Carbin
Wirral MBC Chris Blakeley
Wirral Borough Peter Reisdorf
Wirral District Simon Holbrook [and Deputy Leader ]
Wirral District Steve Foulkes [and Council leader ]
Wokingham Borough Prue Bray
Wolverhampton City Richard Whitehouse
Wolverhampton City Robin Lawrence
Worthing Borough James Doyle
Worthing Borough Hazel Thorpe
Wychavon District Margaret Rowley
York City Andy D'Agorne
York City Dave Taylor